BIES Wszystkie moje strachy część II Jakuba Wasilewskiego w Galerii Refektarz

Bies_cz_ii

W sobotę 26 sierpnia, o godzinie 19:00, odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Wasilewskiego – BIES Wszystkie moje strachy część II.

Bies, ten co przeraża, budzi strach, straszydło. Słowiański bies wcielał się w człowieka i kierował jego złymi postępkami. Niektórzy uważali, że bies, w istocie zły, prowadząc ludzi do szaleństwa, chronił ich w ten sposób przed popełnieniem wielu zbrodni.

Tworząc cykl Bies poszukiwałem twarzy naznaczonych życiem, zdeformowanych lub wyglądających na „opętane”. Używając koloru, nadaję im nowe życie, konfrontuję się z własnymi lękami, rozliczam się z przeszłością. Jest to forma autoterapii.

Rzeźbiona faktura jako struktura obrazu symbolizuje życiowe przejścia i doświadczenia. Kolor staje się gestem, wyładowaniem emocji.

Jestem absolwentem wydziału malarstwa na gdańskim ASP w pracowni prof. Piotra Józefowicza. Do nauki malarstwa i rysunku oraz pierwszych prób stworzenia jakiegoś obrazu dochodziłem przez 12 lat. Zawsze interesowały mnie ludzkie emocje, wyrażane poprzez mimikę twarzy człowieka. Po wielu latach wahania zacząłem malować i rysować na „poważnie”. Jako temat swoich prac, obrazów wybrałem ludzkie twarze, często zniszczone, pomarszczone, mające czytelny wyraz ciężkiego lub degradującego zdrowie życia. Gęsto nakładana farba olejna w moich portretach jest próbą naśladowania struktury skóry nakreślonej zużyciem. Jest to także moje widzenie i podpatrywanie emocji wyrażanych w danej chwili lub okresie życia. Próbuję przekazać ich oblicza w sposób prosty, czytelny i odnajdywać w nich piękno poprzez kolor, strukturę.

Skip to content