XVII – Wernisaż wystawy rzeźby Małgorzaty Wiśniewskiej

XVII_cr

W najbliższą sobotę, 3 czerwca o godzinie 19.00, w Galerii refektarz odbędzie się wernisaż wystawy „XVII” Małgorzaty Wiśniewskiej. Zapraszamy! Wystawa będzie dostępna do 22 czerwca.

„XVII” to tytuł retrospektywnej wystawy związanej z siedemnastoleciem mojej pracy twórczej i dydaktycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prezentowana w Galerii Refektarz ekspozycja jest wielowątkowa, a znajdujące się na niej obiekty rzeźbiarskie stanowią swoisty przekrój mojej twórczości.

Od pierwszego po dyplomie cyklu ”Adjustment”, przez cykl doktorski „Aglomerations”, „Pillows”, cykl habilitacyjny „Layers” po najnowszy cykl „Blackout”. Klamrą wiążącą ekspozycję, pomijając różne środki wyrazu zastosowane w kompozycjach, są moje fascynacje rozstrzygnięciami formalnymi, zabawa mnogością struktur i kodów oraz uniwersalny język abstrakcji.

Różnorodność materiałowa, począwszy od metalu i kamienia, a zakończywszy na sklejce i PCV, podkreśla fakt, iż w mojej twórczości nie materiał jest istotą rzeźby, lecz jej forma. Prezentowane na wystawie obiekty to resume moich fascynacji, poruszanych wątków i nieustannych poszukiwań. Od lat intryguje mnie abstrakcja zarówno organiczna jak i geometryczna, stanowiąca zapis przetworzonej przeze mnie rzeczywistości. 17 lat to dopiero początek przygody z formą i materią, to metaforyczne nawiązanie do okresu tuż przed dorosłością, swoisty przedsmak dojrzałości, to odkrywanie kolejnych przestrzeni abstrakcji, jej wielowarstwowości i nieograniczonych możliwości, a także ciągle dziecięca ciekawość tego co może przynieść następna kompozycja.

Małgorzata Wiśniewska

Małgorzata Wiśniewska w 2006 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Prof. Stanisława Radwańskiego oraz rozpoczęła pracę na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Tytuł doktora uzyskała w 2012 roku, a doktora habilitowanego w 2020 roku. Uczestniczyła w licznych sympozjach rzeźbiarskich, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą min. w Finlandii, we Włoszech, na Łotwie, na Słowacji, na Litwie, w Niemczech, w Chinach i w Japonii a jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych. Współorganizatorka pięciu edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Granicie pt. „Geometria Kamienia” Złota Góra – Kartuzy.

W swojej twórczości zajmuje się głównie abstrakcją geometryczną i organiczną, tworzy w różnych materiałach tj. metal, kamień, sklejka, PCV zarówno formy kameralne jak i monumentalne.

Skip to content