OBRAZY-RZECZY-WISTOŚCI – Tomasza Bogusławskiego w Galerii Refektarz

Boguslawski

Galeria Refektarz w Kartuzach zaprasza 8 października 2022 (sobota) o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy plakatów Tomasza Bogusławskiego – OBRAZY-RZECZY-WISTOŚCI.

Lubię papier, może z wyjątkiem podaniowego. Jak w dziecięcej zabawie może on objąć kamień i „zaanektować” go dla siebie, a może i spróbuje przechować jego istotę. Wystarczy tylko trochę wyobraźni. To ona daje mi nadzieję, że gdy po raz kolejny przyłożę kartkę papieru do krawędzi stołu i zgarnę z niego trochę okruchów jedzenia czy rytuałów „codzienności“, zobaczę ślad jakiegoś dramatu porzuconej miłości czy zdobytej władzy… I stanie się plakat. A nuż przemówi jak dzwon lub zaszepcze jak wiatr.

Może ktoś to jeszcze dostrzeże?

Projektowanie plakatu jest dla mnie rodzajem reżyserii obrazu inspirowanego z zewnątrz różnymi zjawiskami. Moją rolą jest przekazanie na kawałku papieru swojego intensywnego przeżycia określonej sytuacji, wrażenia, przeczucia czy relacji z przedmiotem, kształtem lub kolorem. Powinna temu oczywiście towarzyszyć świadomość kontekstu, w jaki trafia tak kreowany komunikat.

Czasem pomysł rodzi się tuż pod powiekami, kiedy indziej powoli krystalizuje się jak sól. Pozostaje wybrać właściwą formę, by choć cząstka fascynacji artysty stała się fascynacją odbiorcy.

Wierzę, że intensywność metafory i formy, poetyckiej frazy i persfazji graficznej może stworzyć swego rodzaju wizualny aforyzm. Wówczas każdy kawałek nawet zżółkniętego papieru staje się wyzwaniem.

– Tomasz Bogusławski

Skip to content