Wernisaż Janiny Stefanowicz-Schmidt

DSC02177

Wernisaż wystawy Janiny Stefanowicz-Schmidt to jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych, jakie w tym sezonie odbyły się w Galerii Refektarz. Odwiedzający galerię mają okazję zapoznać się z imponującym zbiorem prac stanowiącym jednak tylko część bogatego dorobku autorki.


Wśród rzeźb, reliefów, grafik i rysunków dominują prace o tematyce sakralnej. Możemy zobaczyć także projekty i szkice rzeźb Janiny Stefanowicz-Schmidt znanych z przestrzeni publicznej – m.in. figury Chrystusa frasobliwego z Kaplicy Kapłańskiej kościoła W.N.M.P. w Gdańsku czy Anioła z monstrancji znajdującej się w kościele św. Bernarda w Sopocie. Obecność takich prac jest wyjątkową ciekawostką, daje bowiem odbiorcy możliwość wglądu w proces twórczy autorki, pozwala też wyobrazić sobie jak mogłyby wyglądać znane rzeźby, gdyby artystka podjęła inne decyzje na etapie projektowania.


Przeszło pięćdziesiąt lat twórczości Janiny Stefanowicz-Schmidt to także pół wieku historii Pomorza, widać to doskonale w zaprezentowanej w Refektarzu kolekcji zaprojektowanych przez autorkę medali okolicznościowych. Medale nie są jednak jedynymi elementami odbiegającymi od tematyki sakralnej – możemy zobaczyć m.in. portrety dzieci czy kolekcję rzeźb i reliefów.
Podczas wernisażu odbyła się również promocja wydanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku monografii poświęconej Janinie Stefanowicz-Schmidt.

Skip to content